PĹ.eskoÄ.it na navigaci | PĹ.eskoÄ.it na obsah


DrobeÄ.ková navigace:

Úvodní stránka » Clanky » Tři otázky pro Adama Rykalu, radního městského obvodu Ostrava – Jih


Banner - Mihalik

Volební programy městských obvodů

RSS Feed

Tři otázky pro Adama Rykalu, radního městského obvodu Ostrava – Jih

2016-11-09 | (--)


Rada městského obvodu Ostrava – Jih nedávno zamítla žádosti o povolení provozování automatů a video-loterijních terminálů. Proč jste zaujali tak nekompromisní postoj?

Nemůžeme a nechceme teď ustupovat. Usilujeme o zrušení hazardu už tři roky, byl to náš předvolební slib. A sliby se mají plnit. Proto jsem rád, že se nám podařilo prosadit vyhlášku, která v celém městě od 1. ledna 2017 výrazně reguluje hazardní hry. Na Ostravě-Jihu platí úplný zákaz automatů a heren. Hlavním důvodem je zajištění bezpečnosti a spokojenosti obyvatel. V okolí každé herny byla zaznamenána zvýšená kriminalita. Navíc hazard vysává peníze z lidí a dostává je do finanční a psychické krize, často zasáhne celou rodinu. Konkrétně v našem obvodu důležitost omezení hazardu potvrdili přímo občané. Podle průzkumu veřejného mínění si 65 procent našich občanů přeje úplný zákaz herních automatů a dalších 17 procent občanů se vyjádřilo pro jejich omezení.

Jaké další opatření nebo kroky děláte pro zvýšení bezpečnosti ve vašem obvodu?

Uvědomujeme si, že práce policistů a městských strážníků má zásadní vliv. Chceme, aby policisté byli více vidět v ulicích. Bohužel práci policie nemůžeme jako obvodní zastupitelé ovlivnit. Neřídíme policii. Ale pravidelně se se zástupci policie scházíme a společně řešíme, jak můžeme snížit kriminalitu v našem obvodě. Také se zaměřujeme na děti a mládež. Snažíme se, aby trávili svůj volný čas smysluplně, což v husté bytové zástavbě vůbec není snadné. Zkvalitňujeme zázemí pro širokou veřejnost, pořádáme kulturní akce, stavíme sportoviště, dětská hřiště a zvýšili jsme účelové dotace organizacím, které se starají o volný čas a sportovní aktivity pro naše obyvatele. Osvědčil se nám také kamerový systém. Bezpečnost občanů hlídá už dvacet kamer v třinácti lokalitách se zvýšenou kriminalitou. Chceme, aby se lidé cítili na Jihu bezpečně.

Mezi místa se zvýšenou kriminalitou patří i okolí ubytoven. Jak hodláte ve vašem obvodu řešit problém ubytoven?

Kdybych měl kouzelný proutek, tak bych nechal všechny ubytovny z našeho obvodu zmizet. Uvědomujeme si tento problém a chceme ho řešit. Nejvíce se na nás obracejí lidé, kteří bydlí v okolí ubytovny Hlubina v Hrabůvce a v okolí ulic Hulvácká v Zábřehu, a kteří se bojí o svou bezpečnost. Zavázali jsme se v programovém prohlášení, že budeme usilovat o výkup ubytoven. Nicméně je tento problém potřeba vyřešt celostátně. Nemůžeme dále tolerovat astronomické nájmy v soukromých bytech a ubytovnách, kdy se majitelé spoléhají na to, že to stát přece doplatí. A na druhé straně jsou lidé, kteří se snaží, pracují, podnikají, vydají ze svého přijmu velkou část na zaplacení nájmu nebo platbu hypotéky. To není normální ani spravedlivé. Musíme přesvědčit vládu, že je třeba změnit zákony v této oblasti. A na tom teď pracujeme.